پرند: شهری رویایی که به کابوس تبدیل شد

شهر پرند با وجود طرح‌های مسکن مهر و رشد جمعیت، با مشکلات فراوانی از جمله کمبود امکانات، پایین بودن کیفیت خدمات، ناامنی اجتماعی و مسائل اقتصادی مواجه است و برخی ساکنان به دلیل این مشکلات در حال بازگشت به تهران هستند.

به گزارش سرویس مسکن «جهان صنعت نیوز»؛ پرند، شهری که با امید زندگی بهتر ساخته شد، اکنون با کمبود امکانات روبرو است. ساکنان این شهر از کمبود خدمات اساسی مانند مدرسه، درمانگاه و امنیت گله‌مند هستند. بسیاری از ساکنان به دلیل همین کمبودها مجبور به بازگشت به تهران شده‌اند، حتی با وجود مشکلات اقتصادی در آنجا.

مشکلات پرند: از کمبود مدرسه تا امنیت

شهر پرند با جمعیتی حدود ۴۵۰ هزار نفر، به‌سرعت رشد کرده اما امکانات لازم برای این جمعیت فراهم نشده است. مسعود پزشکیان، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، اخیراً از مشکلات پرند بازدید کرده و هشدار داده که این شهر در آینده با مشکلات جدی آب مواجه خواهد شد. ساکنان پرند از کمبود امکانات، احساس ناامنی، فروش مواد مخدر و سکونت اتباع غیرمجاز شکایت دارند.

امکانات درمانی ناکافی

یکی از مشکلات اصلی پرند، کمبود امکانات درمانی است. ساکنان برای دریافت خدمات درمانی مجبورند به رباط‌کریم یا تهران سفر کنند. آقای خالقی، یکی از ساکنان پرند، می‌گوید: “برای درمان به رباط‌کریم می‌رویم. برای یک درمان ساده باید به تهران برویم.” این مسئله باعث شده که ساکنان پرند با مشکلات جدی در دسترسی به خدمات درمانی روبرو شوند.

آموزش و پرورش با چالش‌های فراوان

کمبود مدارس در پرند نیز یکی دیگر از مشکلات اساسی این شهر است. نازنین، دانش‌آموز سال نهم، از تراکم بالای دانش‌آموزان در کلاس‌ها و کمبود معلمان می‌گوید: “در مدرسه ما بوی مواد مخدر از سرویس‌های بهداشتی به مشام می‌رسد. مدرسه چندبار دانش‌آموزانی که مواد مصرف می‌کردند را برای مدت کوتاهی اخراج کرد، بعد دوباره برمی‌گشتند.”

مهاجرت‌های ناکام و مشکلات اجتماعی

موج مهاجرت به پرند از اوایل دهه ۹۰ شدت گرفت و این شهر به هفت فاز تقسیم شد. اما با گذشت زمان، مشکلات اجتماعی نیز افزایش یافت. خشونت، فروش مواد مخدر و احساس ناامنی از جمله مشکلاتی است که ساکنان پرند با آن مواجه هستند. بسیاری از ساکنان به دلیل این مشکلات مجبور به ترک پرند و بازگشت به تهران شده‌اند.

ناامنی و افزایش جرایم

ناامنی در پرند یکی از مشکلات جدی این شهر است. آقای خالقی، یکی از ساکنان، می‌گوید: “به دخترم گفته‌ام که یک چاقوی کوچک همراهت داشته باش؛ چون یک‌بار راننده‌ای قصد آزار او را داشت.” وجود اتباع غیرمجاز و افراد بیکار که به مشاغل ناپسند مشغول هستند، باعث افزایش ناامنی در این شهر شده است.

فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی

سلطنت بنگاه‌های املاک در پرند باعث تغییرات قیمت ملک و افزایش نارضایتی ساکنان شده است. آقای میریحیایی، عضو هیئت‌مدیره یکی از واحدهای مسکن مهر، می‌گوید: “قیمت دست بنگاه‌هاست چون مالکند و تعداد زیادی خانه دارند.” این بنگاه‌ها با تغییر قیمت ملک، مشکلات اقتصادی ساکنان را افزایش می‌دهند.

مشکلات اجاره مسکن

یکی از مشکلات دیگر پرند، اجاره مسکن به اتباع غیرمجاز است. خانم ابراهیمی، یکی از بنگاهی‌های ساکن پرند، می‌گوید: “امکان عقد قرارداد با اتباع غیرمجاز وجود ندارد و تنها درصورتی‌که مدارک شناسایی خاصی داشته باشند، می‌توان با آنها قرارداد بست.” این مسئله باعث افزایش نارضایتی ساکنان و مشکلات اجتماعی در پرند شده است.

نارضایتی عمومی و اقدامات مسئولان

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که سطح رضایت از زندگی در میان ساکنان پرند پایین است. پژوهش «عوامل مرتبط با رضایت از سکونت در میان شهروندان ساکن در مسکن مهر پرند» نشان می‌دهد که رضایت از سکونت در مسکن مهر پرند برابر با ۲/۳۹ از ۵ بوده که کمتر از متوسط است. این نتایج نشان‌دهنده نارضایتی عمومی از وضعیت امکانات و خدمات در این شهر است.

تلاش‌های ناکام برای بهبود وضعیت

مسئولان شهری بارها وعده بهبود وضعیت را داده‌اند، اما تاکنون اقداماتی مؤثر برای رفع مشکلات ساکنان انجام نشده است. آقای میریحیایی می‌گوید: “گفتند، بیایید اینجا تا بعداً به شما امکانات دهیم، اما خبری نیست.” این عدم تحقق وعده‌ها باعث افزایش نارضایتی و ناامیدی ساکنان شده است.

نیاز به اقدامات جدی و فوری

برای بهبود وضعیت پرند، نیاز به اقدامات جدی و فوری از سوی مسئولان است. افزایش امکانات آموزشی، بهبود خدمات درمانی و افزایش امنیت از جمله اقداماتی است که می‌تواند به بهبود وضعیت این شهر کمک کند. همچنین نیاز به نظارت بیشتر بر فعالیت‌های اقتصادی و اجاره مسکن به اتباع غیرمجاز وجود دارد تا مشکلات اجتماعی کاهش یابد.

پرند، شهری که با امید زندگی بهتر ساخته شد، اکنون نیازمند توجه ویژه و اقدامات جدی مسئولان برای بهبود وضعیت است. تنها با تحقق وعده‌ها و اجرای برنامه‌های مناسب می‌توان به بهبود کیفیت زندگی ساکنان این شهر کمک کرد.

منبع: هم میهن

مسکن

شناسه : 437921
لینک کوتاه :

۷ دیدگاه

 1. حالا ظاهرا سود برخی افراد در تخریب شهر پرند هست
  شهری که سرعت رشد و پیشرفتش از همه ی شهرهای ایران بیشتره
  باید در این شهر بیمارستان تامین اجتماعی ساخت و البته به فضای آموزشی هم احتیاج داره و لازمه که از فاز ۶ به طرف شهریار و اتوبان غدیر متصل بشه
  اما در کل دسترسی های خوبی داره و اگر دولت جدید هم یاری کند بهتر خواهد شد

 2. کاملا با نظر شما موافقم
  پرند بزرگترین پیست کارتینگ دنیا رو داره
  بزرگترین فرودگاه بین المللی کشور رو داره
  بزرگترین سایت دانشگاهی رو داره
  بیشترین سرانه فضای سبز برای هر نفر رو داره
  بزرگترین مسیر دوچرخه سواری رو در کشور داره
  بزرگترین پردیس سینمایی غرب تهران رو داره
  حالا اینا با کی رفتن مصاحبه کردند خدا میدونه

 3. سلام من در شهر پرند زندگی میکنم بنظرم زیباترین شهر ایرانه و اگه مترو رو دولت جدید

  درست کنه هیچ مشکلی نداره به نسبت جمعیت و نزدیکی به تهران مثل تهران مشکلات اجوماعی و اقتصادی داره حتی کمتر از شهرهای دیگه ایران چه قصدی توی تخریب دیدگاه جامعه نسبت به این شهر داری الله اعلم

 4. تا امنیت نباشه هیچ امکانات دیگری فایده نداره
  میزان سرقت به خصوص در فاز های ۵ و ۶ اینقدر بالاست که خانواده هایی که زوج شاغل هستند غروب که برمیگردند نمیدانند اسباب خانه شان هنوز هست یا به سرقت رفته
  مثلا کلانتری هم داره دلی فکر کنم خودشون هم امنیت ندارن
  سرقت پکیج و کولر و رادیاتور و لوازم برقی و اسباب خانه از بیشترین آمار سرقت هاست
  با این وضعیت این شهر به درد سکونت نمیخوره چون خودش درد دیگریست

 5. خیر اصلا درست نیست این مطالب شما. پرند بسیار شهر خوبی است.امکانات بسیار دارد.مدرسه و فروشگاه ها و بیمارستان ها و مال ها و انواع زمین چمن ها زمین بازی وجود دارد. پلیس هم همیشه در حال گشت زنی هست.امنیت دارد. سرعت رسیدگی به امور از طرف مسئولین پرند شایسته تقدیر است. مترو دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا