مقصر محرومیت ۲ساله ژیمناست ایرانی کیست؟

در حالی ژیمناست شانس سهمیه المپیک ایران دو سال محروم شده که باید مسئولان ورزش پیگیر یافتن مقصر این اتفاق عجیب باشند.

به گزارش جهان صنعت نیوز، مهدی احمد کهنی ملی‌پوش ژیمناستیک ایران یکی از شانس‌های کسب سهمیه المپیک پاریس بود. احمدکهنی سال گذشته در جام های جهانی آلمان و باکو نایب قهرمان و در جام جهانی قطر ششم شد.

احمدکهنی در این سال نیز برای کسب سهمیه المپیک تلاش کرد تا امتیازهای لازم را برای المپیک پاریس را بدست آورد. او در جام جهانی مصر که حدود ۱۰ روز قبل برگزار شد در رده ۲۵ ایستاد اما اخیرا در حالی که به فینال جام جهانی آلمان راه یافت، این مسابقات را از دست داد. او در حالی که با امتیاز بسیار خوب و با قرارگیری در رده دوم به فینال صعود کرده بود اعلام کرد به دلیل محرومیت، در فینال مسابقه نخواهد داد.

احمد کهنی: محرومیتم را قبول کردم

مهدی احمدکهنی علت محرومیت خود را پرنکردن فرم‌های مربوط به محل زندگی و تمرینش که مربوط به آژانس جهانی ضد دوپینگ می‌شود، اعلام کرد و گفت: متاسفانه من در سایت آنتی دوپینگ اطلاعات لازم را درباره محل زندگی و همچنین محل تمرینات در یکسال آینده وارد نکرده بودم و به همین دلیل از طرف وادا محروم شدم. تست‌های دوپینگ من در مسابقات رسمی همچون جام جهانی قطر و همینطور بازی‌های آسیایی هانگژو منفی شدند و فقط به دلیل پر نکردن فرم محروم شدم که اعلام هم کردم من اطلاع نداشته‌ام. متاسفانه دلایلم درباره پر نکردن فرم‌ها مورد قبول واقع نشد. امیدی هم به موفقیت و تبرئه من در دادگاه عالی ورزش نیست. بنابراین محرومیتم را قبول کردم. از محرومیت ۲ ساله‌ام حدود ۸ ماه آن گذشته و باید بقیه محرومیتم که حدود ۱۶ ماه است را طی کنم و بار دیگر به میادین بازگردم.

علاوه بر ورزشکار چه کسانی در پرنکردن فرم‌ها مقصر هستند؟

هر چند که مقصر اصلی پر نکردن فرم‌های وادا خود احمدکهنی است و باید ورزشکاران برای پرکردن فرم‌های مربوط به وادا اقدام کنند اما نمی‌توان گفت که فدراسیون، کمیته پزشکی و روابط بین الملل در این مورد قصوری مرتکب نشده‌اند. آنها باید نسبت به وضعیت مقابله با دوپینگ ورزشکاران پیگیری‌های لازم را انجام دهند تا اگر ورزشکاران دچار اشتباه شدند بتوانند مسائل را به او گوشزد و درصد خطا را به صفر برسانند اما به نظر می‌رسد در این مورد خاص فدراسیون ژیمناستیک اقدام موثری انجام نداده است.

قطعا ایمیل‌ها و اخطاریه‌های مربوط به پر نشدن فرم‌های وادا همانطور که برای احمدکهنی ارسال می‌شده برای فدراسیون نیز ارسال شده و باید فدراسیون در خصوص این ورزشکار تاریخ‌ساز پیگیری لازم را انجام می‌داده، اما به نظر می‌رسد بی‌توجهی فدراسیون و خود ورزشکار، سبب دو سال محرومیت این ورزشکار شد؛ ورزشکاری که احتمال شانس سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس را داشت.

البته فدراسیون ژیمناستیک چند سال است که بلاتکلیف است و سرپرستان زیادی مسئولیت این فدراسیون را برعهده داشتند. عابد حقدادی هم از اسفند ۱۴۰۱ ریاست این فدراسیون را به مدت ۹ ماه برعهده داشت. البته اینچه درگاهی بعد از پایان دوره ریاستش (۱۹ تیر ۱۴۰۰) ایمیل فدراسیون را در اختیار خود نگه داشت و تمامی ایمیل‌ها را شخصا دریافت می‌کرد و به همین دلیل هم عابد حقدادی و حمزه امین منش رییس و دبیر سابق می‌گویند هیچ اخطاریه‌ای مبنی بر این موضوع دریافت نکرده‌اند.

حقدادی: ایمیل فدراسیون در اختیار درگاهی بود/ اخطاریه‌ای به دست من نرسید

عابد حقدادی رییس سابق فدراسیون ژیمناستیک ، در پاسخ به این سوال که گفته شده تمامی اخطاریه‌های مربوط به پر کردن فرم‌های وادای این ورزشکار از طریق هاشمی کارشناس خبره فدراسیون به دست رییس و دبیر سابق فدراسیون (امین منش و حقدادی) رسیده است، ادعا کرد: من هیچ اخطاریه‌ای دریافت نکردم. تعدادی اخطاریه برای خود ورزشکار ارسال شده و برخی دیگر به ایمیل فدراسیون که در اختیار خانم درگاهی بود ارسال شده بود. اگر هم خانم درگاهی این اخطاریه‌ها را به آقای هاشمی (کارشناس خبره) ارجاع می‌داده او به ورزشکار منعکس کرده است. البته این‌ها زمانی بوده که دیگر کار از کار گذشته بوده است. باید به موقع به ورزشکار اعلام می‌کردند. هیچ اطلاعی هم به من، فدراسیون یا دبیر داده نشده است.

حقدادی همچنین مدعی شد: آنها خودشان مطلع بودند. مگر نمی‌گویند در بحث بین المللی همه ایمیل ها برایشان ارسال می‌شده پس اگر اهمیت داشت باید فدراسیون و ورزشکار را مطلع می‌کردند. درست است که اکنون خود ورزشکار هم ضررش را می‌بیند اما در وهله اول ورزش کشور تحت الشعاع قرار می‌گیرد. از زمانی که ما مطلع شدیم شخصا به همراه احمدکهنی به فدراسیون پزشکی ورزشی رفتیم و موضوع را با آقای اردیبهشت و آقای نوروزی در میان گذاشتیم و موضوع را پیگیری کردیم. می‌توانید از آنها سوال کنید. هر چند که باید خود ورزشکار اقدامات به هنگام انجام می داد اما به دلیل شرایط سربازی و شاید به این دلیل که اطلاع دقیقی نداشت به مشکل خورد. باید هاشمی که کارشناس خبره بود این موارد را به ورزشکار اطلاع می‌داد اما احمدکهنی در جریان اهمیت موضوع قرار نگرفت و این مشکل برایش رخ داد.

امین‌منش: ما زبان نمی‌دانیم، فدراسیون که روابط بین‌الملل دارد

همچنین حمزه امین منش دبیر سابق فدراسیون ژیمناستیک نیز در پاسخ به این سوال که گفته شده تمامی اخطاریه‌های مربوط به پر کردن فرم های وادا از طریق هاشمی کارشناس خبره به دست او رسیده اما چون به زبان انگیلیسی مسلط نبوده به آن توجهی نشده است، گفت: خیر اینها کذب است. چطور شد که مدال بازی‌های آسیایی را می‌گویند زحمت چندین ساله آنها بوده حالا که بحث محرومیت است به دوره ما برمی‌گردد. خودتان کلاهتان را قاضی کنید. ما هیچ اخطاری را دریافت نکردیم. فدراسیون روابط بین‌الملل دارد. حالا ما زبان نمی‌دانیم ولی مگر کارها را هاشمی کارشناس خبره و روابط بین الملل انجام نمی‌دهند. ایمیل ها در اختیار خانم درگاهی بوده و به دست من چیزی در این خصوص نرسیده است. 

مربی احمدکهنی: ایمیل‌های وادا برای من و کهنی ارسال می‌شد!

مبین ابراهیمی مربی احمدکهنی نیز، در خصوص اینکه آیا باید همه تقصیرها را گردن خود ورزشکار انداخت گفت: تا جایی که من اطلاع دارم این موضوع کاملا شخصی است. باید وارد سایت شوند، عضویت بگیرند و کلیه موارد در اختیار ورزشکار است. ورزشکار باید در دسترس باشد.

وی در پاسخ به این سوال که اخطاریه پر نشدن این فرم‌ها برای چه افرادی ارسال می‌شده است گفت: به ایمیل شخصی خودش و من ارسال می‌شده و فقط سه مورد برای فدراسیون‌ ارسال شده که فدراسیون آن را به احمدکهنی داده‌ است. من در جریان هستم. من هم به او اعلام کردم. در یک برهه‌ای از زمان اینترنتش مشکل داشت یا سایت هنگ می‌کرد و موفق نشد. پیش از او کیخا هم اطلاعاتش را دراین سایت ثبت می‌کرد. الفتی هم که به تازگی بعد از کسب مدالش در این سایت وارد شده است.

او در پاسخ به این سوال که چرا روابط بین‌الملل، کمیته پزشکی و سایر مسئولان فدراسیون برای این موضوع کاری نکرده‌اند، گفت: موضوع شخصی و مسئولیتش با خود ورزشکار است. فدراسیون هم به او اطلاع داده و باید خودش موضوع را پیگیری می‌کرد. 

اکنون چیزی که مهم است محرومیت ۲ ساله ورزشکاری است که نه به دلیل دوپینگ بلکه فقط به دلیل پر نکردن فرم‌های مربوط به آن رقم خورده است. هر چند که پر کردن فرم‌های وادا با خود ورزشکار است اما آیا فرد یا افرادی در فدراسیون نباید این موضوع را پیگیری می‌کردند تا این اتفاق تلخ برای ورزش کشور رقم نخورد؟ به نظر می‌رسد وزارت ورزش باید با جدیت به این موضوع ورود کند و با مسببین این اتفاق برخورد جدی داشته باشد تا بر اثر سهل‌انگاری، آبروی ورزش کشور خدشه‌دار نشود.

ایسنا

ورزشی
شناسه : 410351
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا